Toronto

Kolekcja Kanadyjska

Montréal
Calgary
Hamilton
Ottawa

Toronto

Największe miasto w Kanadzie.

Nazwa miasta wywodzi się z języka indiańskiego plemienia Huronów i oznacza miejsce spotkań. Na tutejszym Uniwersytecie opracowano lek dla cukrzyków, który naukowcom przyniósł Nagrodę Nobla. Ta wielka aglomeracja nosi tytuł najbardziej zróżnicowanego etnicznie miasta świata.

Montréal

Miasto położone nad Rzeką Świętego Wawrzyńca.

Założona w połowie XVII wieku jako działalność misyjna, osada szybko przekształciła się w centrum handlu futrami. Jej rozrostowi przeszkadzały długotrwałe nękania ze strony irokezów. Obecna nazwa uległa przekształceniu z Mont Royal (Królewskiego Wzgórza).

Calgary

Miasto leżące na przedgórzu Gór Skalistych.

Założone pod koniec XIX wieku miasto rozwijało się błyskawicznie ze względu na odkrycia i eksploatację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Calgary jest również ośrodkiem przemysłu zbożowego i mięsnego Kanady. W 1988 roku odbyły się tutaj XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Hamilton

Niedaleko stąd do wodospadu Niagara.

Nazwa pochodzi od założyciela miasta Georga Hamiltona. Jest ważnym węzłem komunikacji lądowej i morskiej ze względu na położenie na wybrzeżu jeziora Ontario, w pobliżu granicy z USA. Miasto jest częstym plenerem dla filmowców: kręcono tutaj m.in. Spotlight (2015) oraz Kształt wody (2017).

Ottawa

Z rozkazu królowej Wiktorii stolica Kanady od 1857.

Powstała w 1801 roku niewielka osada nosiła nazwisko swego założyciela: Wright's Town. Rozwój zawdzięczała powstałemu w 1832 roku Kanałowi Rideau, którym można było skrócić drogę morską do jeziora Ontario. Dalszy rozwój miasta był zasługą rozrostu administracji centralnej po wybraniu na stolicę.

Toronto

Montréal

Calgary

Hamilton

Ottawa